در این مقاله قصد داریم تا با‌هم انواع لنز دوربین مداربسته را مورد بررسی قرار دهیم و کاربرد هر یک را توضیح دهیم. به طور کلی، تمامی‌دوربین‌های مداربسته مستقل از نوع کیس، از لحاظ لنز به یکی از سه دسته لنز ثابت، لنز وری فوکال و لنز موتورایز تقسیم می‌شود.

لنز ثابت

لنز ثابت

لنز ثابت

دوربین‌های دارای لنز ثابت قابلیت زوم نداشته و با توجه به فاصله کانونی ثابت لنز خود همواره تصویری با فاصله ثابت از اجسام را به دستگاه ضبط ارسال می‌نماید. اکثر دوربین‌های موجود در پروژه‌ها از این دسته هستند.

لنز وری فوکال

لنز وری فوکال

لنز وری فوکال

این نوع دوربین‌ها دارای قابلیت زوم و فوکوس دستی می‌باشند. بر روی این مدل دوربین‌ها دو پیچ ساده یا آلن وجود دارد که توسط یکی از آنها فاصله کانونی دوربین تغییر کرده و توسط پیچ دیگر عملیات فوکوس انجام می‌شود. کاربرد اصلی این نوع دوربین برای مکان‌هایی است که یک نقطه از محیط نسبت به سایر نقاط دارای اهمیت بیشتری باشد. (مانند دخل مغازه‌ها، ویترین طلافروشی‌ها و…)

لازم به ذکر است از آنجا که عموم دوربین‌های موجود توانایی پلاک خوانی در سرعت را ندارند جهت پلاک خوانی ماشین‌ها می‌توان در محلی که سرعت آنها کم است (دست انداز‌ها و…) لنز یک دوربین وری فوکال را تنظیم نمود تا پلاک خوانی ماشین‌ها صورت پذیرد.

لنز موتورایز

لنز موتورایز

لنز موتورایز

لنز موتورایز

لنز موتورایز

این نوع دوربین‌ها دارای لنز متغیر موتوردار هستند که تغییر فاصله کانونی لنز آن‌ها از راه دور و توسط دستگاه ضبط کننده انجام می‌شود. این مدل دوربین‌ها دارای فوکوس خودکار بوده و نسبت به دو مدل قبلی (لنز ثابت و وری فوکال) گران قیمت‌تر هستند. دوربین‌های موتورایز قابلیت تغییر در سمت را نداشته و توسط این نوع دوربین‌ها صرفاً می‌توان در یک راستای ثابت با زوم کردن سوژه‌ها را دنبال نمود.

منبع

کتاب آموزش جامع و کاربردی سیستم های دوربین مداربسته با رویکرد بازار محوری در ایران

جهت خرید کلیک نمایید و یا جهت ارتباط با مسئول فروش با شماره زیر در تماس باشید:

۰۲۱۸۸۴۱۲۳۲۰

۰۹۰۱۰۴۴۶۲۴۵


به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید