در این مقاله، نرخ بیت سیگنال های تصویری را با روشی بسیار آسان و قابل فهم توضیح می­دهم، بنابراین شما می­توانید عناصر تاثیر گذار بر آن و نحوه صحیح پیکربندی آن روی دوربین تحت شبکه ­ی خود را بیاموزید.

زمانی که اطلاعات را به عنوانKbps  ۹۶ مشاهده می­کنید، به این معناست که دوربین ۹۶۰۰۰ بیت در ثانیه را تولید می کند. بیایید گام به گام این موضوع را یاد بگیریم.

بیت چیست؟

هنگامی که دوربین تحت شبکه یا DVR عکس­هایی بگیرد، آنها را به بسته های داده­ی دیجیتالی تبدیل می­کنند که در شبکه انتقال یابند. این نوع از اطلاعات بیت می­باشد که کامپیوترها و دستگاه­های شبکه آن را به عنوان ۰ یا ۱ می­شناسند. بنابراین، بیت = ۰ یا ۱

بنابراین اکنون می­دانید که برای مثال وقتی کابل شبکه را به یک روتر متصل می کنید، کدام بیت­ها که از دوربین تحت شبکه خارج می­شوند صفر و یک هستند.

bitrate بیت ریت

بیت­های چندتایی  کیلوبیت و مگابیت

بیت­های چندتایی که چیزی بیش از مقدار بیشتری بیت نیستند، کیلوبیت و مگابیت می­باشند( مقادیر بیشتری مثل گیگابایت و … نیز وجود دارد.)

= K  کیلو  = ۱۰۰۰

= M مگا = ۱٫۰۰۰٫۰۰۰

بنابراین، به این معنی است که Kbps ۱ برابر با ۱۰۰۰ بیت در ثانیه است.

و Kbps  ۹۶ برابر با ۹۶۰۰۰ بیت در ثانیه. بدیهی است ۱ مگابیت در ثانیه برابر با ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ بیت در ثانیه می­باشد.

در کامپیوتر زبان Kbps 1 برابر با ۱۰۲۴ بیت است، اما مقایسه ­ی ساده را حفظ کنید.

توجه : بیت و بایت را اشتباه نگیرید.

در مقاله­ای دیگر، تفاوت بین بیت و بایت را بیشتر توضیح خواهم داد، اما در حال حاضر، فقط به یاد داشته باشید که من در مورد بیت، بیت در ثانیه، کیلوبیت در ثانیه، مگابیت در ثانیه، و غیره صحبت می­کنم. (به تصویر زیر نگاه کنید)

bitrate بیت ریت

زمان یادگیری در مورد نرخ بیت دوربین مدار بسته

نرخ بیت(Bitrate) اندازه گیری مقدار داده­ای است که از یک نقطه به نقطه­ی دیگر طی مدت زمانی مشخص منتقل می­شود.

در این مورد، آنچه که حرکت می­کند بیت(b) است و واحد زمان ثانیه (s) می­باشد. بنابراین من در مورد مقدار بیتی که در یک زمان معین در ثانیه حرکت می­کند صحبت می­کنم.

به همین دلیل bps به معنی: “بیت در ثانیه” است.

bitrate بیت ریت

بنابراین، هنگام استفاده از اصطلاح نرخ بیت در زمینه­ی دوربین مدار بسته، در مورد مفهوم حرکت بیت از دوربین تحت شبکه یا DVR به روتر و به اینترنت صحبت می­کنیم. هر چه بیت بالاتر باشد، پهنای باند بیشتری استفاده می­شود و به فضای ذخیره سازی بیشتری در  DVR، NVR  یا کارت دوربین تحت شبکه نیاز است.

چه بر نرخ بیت در دوربین مداربسته تاثیر می­گذارد؟

آیا می­خواهید ویدیویی با کیفیت بیشتر در بی خود داشته باشید؟ بنابراین شما برای کار با دوربین نیاز به فضایی دارید، به این معنی که، با افزایش رزولوشن و کاهش فشرده سازی تصویر، نرخ فریم و کیفیت ویدئو افزایش می­یابد، اما به ترافیک داده­ی بیشتری نیاز هست.

bitrate بیت ریت
عوامل تاثیرگذار بر نرخ بیت

عوامل دیگری مانند الگوریتم فشرده سازی (H.264، H.264 +، H.265 و غیره) و تغییر فعالیت صحنه تحت نظارت بر افزایش نرخ بیت تاثیر می­گذارد. بعدا درباره آن بیشتر صحبت خواهم کرد.

برای توضیح ساده­ی این مطلب، هنگام تنظیم یک دوربین، به عوامل پایه توجه می­کنیم: وضوح، نرخ فریم و فشرده سازی. جزئیات بیشتر را در زیر مشاهده کنید.

رزولوشن

قطعا یکی از عواملی که بر کیفیت تصویر در سیستم دوربین مداربسته تاثیر بسیار می­گذارد رزولوشن است، بنابراین هرچه رزولوشن بالای دوربین تحت شبکه، DVR  یا NVR شما بالاتر باشد، نرخ بیت مورد نیاز برای انتقال تصویر بر روی شبکه و اینترنت افزایش می­یابد.

bitrate بیت ریت
نرخ فریم (FPS)

هرچه تعداد فریم­ها در شبکه بیشتر باشد، حرکت بهتری بدون “رباتی شدن” خواهیم داشت. نرخ فریم در منوهای دوربین تحت شبکه با نام اختصاری (FPS) ظاهر می شود.

افزایش نرخ فریم باعث افزایش نرخ بیت می­شود.

bitrate بیت ریت
فشرده سازی ویدئو

ویدئو هرچه بیشتر فشرده سازی شود، پهنای باند کمتری برای انتقال و فضای ذخیره سازی آن لازم می­شود، اما کیفیت نیز کاهش می­یابد.

تنظیمات و الگوریتم­های فشرده سازی ویدئویی مختلفی  وجود دارد که می­توانند جهت بهینه سازی رابطه­ی بین کیفیت و استفاده از منابع استفاده شوند.

پیکربندی نرخ بیت برای دوربین تحت شبکه

اکنون استفاده از نرخ بیت در دوربین تحت شبکه با وضوح مختلف، نرخ فریم (FPS) و مقادیر تنظیم فشرده سازی را به شما نشان می­دهم.

توجه داشته باشید که وقتی تغییری در یکی از این پارامترها به وجود آید، کاهش میزان استفاده از بیت­های دوربین نیز وجود دارد، هیچ مقدار جهانی و کاملی برای استفاده وجود نخواهد داشت، همه چیز به پروژه­ی دوربین مدار بسته­ی شما بستگی دارد. باید بدانید که پارامترها را بر چه اساسی میخواهید تنظیم کنید.

تست با نرخ فریم متفاوت
الف – پیکربندی دوربین تحت شبکه
 • رزولوشن ۱۰۸۰ x ۱۹۲۰ (۲ مگاپیکسل)
 • نرخ فریم: FPS ۳۰
 • سطح فشرده سازی: ۱۰
 • حداکثر نرخ بیت: ۳۰٫۷۲۰

توجه داشته باشید که نرخ بیت را می­توان از ۶۴ تا ۳۰۷۲۰ کیلوبیت بر ثانیه تنظیم کرد. در این مثال، بر حداکثر مقدار خود تنظیم شده است، دوربین دارای محدودیت گسترده ای برای کار است. هیچ محدودیتی در نرخ بیت وجود ندارد.

bitrate بیت ریت

با کمک نرم افزار می­توان به مقادیر نرخ بیت که با توجه به تنظیمات مورد استفاده قرار می­گیرند، توجه کرد. توجه داشته باشید در تصویری با وضوح  p1080 و نرخ فریم FPS 30 ، مقدار نرخ بیت در Kbps  ۳٫۰۱۵یا ( Mbps 3) می­باشد.

ب- پیکربندی دوربین تحت شبکه:
 • رزولوشن ۱۰۸۰ x ۱۹۲۰ (۲ مگاپیکسل)
 • نرخ فریم: FPS ۱۵
 • سطح فشرده سازی: ۱۰
 • حداکثر نرخ بیت: ۳۰٫۷۲۰
bitrate بیت ریت

با کمک نرم افزار می­توان به مقادیر نرخ بیت که با توجه به تنظیمات مورد استفاده قرار می­گیرند، توجه کرد. توجه داشته باشید در تصویری با وضوح  p1080 و نرخ فریم FPS 15 ، مقدار نرخ بیت در Kbps  ۱٫۵۹۳یا ( Mbps 1.5) می­باشد.

ج- پیکربندی دوربین تحت شبکه:
 • رزولوشن ۱۰۸۰ x ۱۹۲۰ (۲ مگاپیکسل)
 • نرخ فریم: FPS ۱۰
 • سطح فشرده سازی: ۱۰
 • حداکثر نرخ بیت: ۳۰٫۷۲۰
bitrate بیت ریت

با کمک نرم افزار می­توان به مقادیر نرخ بیت که با توجه به تنظیمات مورد استفاده قرار می­گیرند، توجه کرد. توجه داشته باشید در تصویری با وضوح  p1080 و نرخ فریم FPS 10 ، مقدار نرخ بیت در Kbps  ۱٫۰۸۶یا ( Mbps 1) می­باشد.