تجهیزات دوربین های مداربسته برای امنیت انسان ها و ساختمان ها هستند اما خود آن ها نیز به امنیت نیاز دارند در این مقاله با روش های جلوگیری از سرقت تجهیزات دوربین های مداربسته آشنا می شوید

امروزه خلافکاران سطح آگاهی خود را بالا برده و اکثرا به سیستم های نظارتی و امنیتی واقف اند و می دانند که برای سرقت و عدم شناسایی خود عمل سرقت و آسیب به دستگاه ها و دوربین های مداربسته را انجام دهند همچنین دوربین هایی که در فضای خارج از ساختمان نصب می شوند پیشرفته و مجهز به تکنولوژی دید در شب، بزرگنمایی، گردش دوربین، مادون قرمز و … می باشند بنابراین بسیار مهم است که این تجهیزات در مقابل خرابکاری و سرقت محافظت شوند. همچنین دستگاه های DVR و NVR که اطلاعات دوربین ها را ذخیره می کنند در صورتی که به سرقت بروند اطلاعات نیز از دست می رود در این مقاله با روش های مقابله با این اقدامات خرابکارانه و سرقتی آشنا می شوید

روش های جلوگیری از سرقت

اولین اقدام برای جلوگیری از سرقت دوربین های مداربسته نصب آن ها به صورتی که یکدیگر را پوشش بدهند و هر دوربین باید مقداری از فضای دوربین دیگر را داشته باشد .

روش های دیگر که هزینه بیشتری  هم دارند عبارت اند از

نصب سنسور لرزشی داخل کاور دوربین مداربسته که به یک سیستم اعلام سرقت متصل باشد.

استفاده از Tamper مخصوص در کاور دوربین و زیر پایه دوربین مداربسته که در صورت شل کردن پیچ های پایه و یا دوربین و باز شدن درب صدای آژیر به صدا درخواهد آمد.

استفاده ازمدار لوپ در پایه و کاور تا در صورت قطع شدن سیم لوپ فعالیت آلارم شروع شود.

بکارگیری سنسور مایکروویو، این سنسور طوری عمل می کند که به محض نزدیک شدن سارق شروع به آلارم دادن می کند که برای آن فاصله سنسور تا شخص قابل تنظیم می باشد.

استفاده ازچشمی های الکترونیکی مخصوص

امروزه دوربین های مداربسته جدیدی وارد بازار شده اند که به محض دستکاری کردن به سارق هشدار می دهد و برای محافظت ازآنها نیازی به یک سیستم حفاظتی مستقل و جداگانه دیگر نیست؛ که در داخل خود سنسورهای مختلفی دارند و درصورت دستکاری شروع به اخطار دادن خواهند کرد برند های معتبری مانند داهوا و هایک ویژن.

برای حفظ و جلوگیری از سرقت دستگاه DVR یا NVR نیز راهکارهایی وجود دارد از قبیل :

  • قرار دادن DVR یا NVR در جعبه محافظ

جعبه محافظ دستگاه DVR، یک محفظه فولادی لولادار است که دستگاه DVR در داخل آن قرار می گیرد. جنس این جعبه بسیار سخت است و در برابر ضربه شدید مقاومت بالایی دارد. محکم کردن این جعبه محافظ در روی دیوار و یا پنهان کردن آن در مکان های مخفی، مانع از دزدی و خراب شدن آن می شود.

  •  قرار دادن DVR در انباری یا اتاق زیر شیروانی

مخفی کردن دستگاه DVR در مکان هایی مثل انباری یا اتاق زیر شیروانی، آن را از دسترس بقیه دور نگه می دارد. تنها مشکل این مورد، نیاز به سیم کشی بیشتر است. اگر DVR در اتاق زیر شیروانی نصب شود، باید با استفاده از یک فن، مانع از داغ شدن آن توسط نور آفتاب تابستان شوید.

  • قرار دادن DVR در داخل دیوار

برخی از افراد قسمت کوچکی را در دیوار را به قرار دادن لوازم قیمتی خود اختصاص می دهند و روی آن را با تابلو یا یک وسیله زینتی دیگر می پوشانند. گذاشتن دستگاه DVR در چنین محفظه ای، از خطر سرقت و از دست رفتن فیلم های با ارزش آن می کاهد. فیلم های ضبط شده از صحنه جرم می تواند به عنوان مدرک به تحقیقات پلیس کمک کند.

  • قرار دادن DVR در کمد

مخفی کردن دستگاه DVR در کمد لباس و … به حفاظت از آن کمک می کند. شما می توانید دستگاه DVR را با پارچه بپوشانید تا در داخل کمد نیز قابل شناسایی نباشد.

  • قرار دادن DVR در قفسه کتاب

سارقان و خرابکاران علاقه چندانی به قفسه کتاب ها ندارند، علت این مساله آنست که کتاب ها سنگین هستند، حمل آن ها سخت است و ارزش مالی چندان زیادی ندارند. قرار دادن DVR در قفسه کتاب و پوشاندن آن با سایر کتاب ها، شمع و… روش مناسبی برای حفاظت از آن می باشد.

  • تهیه فایل پشتیبان از اطلاعات DVR و NVR

بسیاری از مشتریان در خصوص نحوه بازیابی اطلاعات DVR ربوده شده سوال می کنند. متاسفانه احتمال کمی دارد که بتوان تصاویر سرقت شده را بازیابی کرد. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم که قبلا از اطلاعات ذخیره شده بر روی هارد دیسک، نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز حادثه، دچار مشکل نشوید. گرفتن بک آپ از حافظه DVR توسط سرور FTP امنیت بالاتری نسبت به سایر روش ها دارد.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه با ما تماس بگیرید