در این مقاله قصد معرفی دستگاه های XVR و NVR را داریم و موراد کاربرد آن‌ها را در پروژه‌های سیستم‌های نظارت تصویری معرفی خواهیم کرد.

دستگاه XVR

دستگاه ضبط کننده XVR

دستگاه ضبط کننده XVR

دستگاه ضبط کننده در پروژه‌های بستر آنالوگ دستگاه‌های XVR است. این دستگاه‌ها که پنتابرید هم نامیده می‌شوند قابلیت پشتیبانی هر پنج تکنولوژی cvi، tvi، ahd، cvbs (آنالوگ) و همچنین ip را دارند.

در هر XVR یک برد الکترونیکی اصلی داخلی وجود دارد که وظیفه آن دریافت و تحلیل اطلاعات ورودی از سوی دوربین‌ها، ذخیره اطلاعات بر روی هارد دیسک داخلی و در نهایت ارسال تصاویر به نمایشگر‌ها است.

از جمله ورودی‌های دستگاه XVR می‌توان به اطلاعات دریافتی از دوربین‌ها، میکروفن‌ها و… اشاره نمود که توسط فیش‌های bnc، av و … به پشت دستگاه متصل می‌شوند. XVR‌ها عموماً دارای پورت‌های خروجی hdmi و vga ( و av جهت ارسال صدا) می‌باشند.

از جمله سایر پورت‌های یک دستگاه XVR می‌توان به پورت اسپید دام (پورت RS485)، پورت usb جهت اتصال موس به دستگاه، پورت پاور جهت تغذیه دستگاه و همچنین پورت RJ45 جهت اتصال دستگاه به مودم برای انجام فرآیند انتقال تصویر و یا اتصال دوربین تحت شبکه به آن اشاره نمود.

اکثر دستگاه‌های ضبط کننده دارای فن خنک کننده داخلی می‌باشند. تعداد کانال‌های متعارف XVR‌ها ۴، ۸، ۱۶ و ۳۲ کانال است.

دستگاه NVR

دستگاه NVR

دستگاه NVR

 

در پروژه‌های دوربین مداربسته بستر شبکه بجای دستگاه XVR از NVR استفاده می‌شود. دستگاه‌های XVR و NVR در نهایت تصاویر دریافتی از دوربین‌ها را بر روی هارد دیسک داخلی خود ذخیره می‌کنند.

منبع

کتاب آموزش جامع و کاربردی سیستم های دوربین مداربسته با رویکرد بازار محوری در ایران

جهت خرید کلیک نمایید و یا جهت ارتباط با مسئول فروش با شماره زیر در تماس باشید:

۰۲۱۸۸۴۱۲۳۲۰

۰۹۰۱۰۴۴۶۲۴۵