در این مقاله یاد می‌گیرید که DVR چیست و چه عوامل کلیدی باید هنگام جستجو در کاتالوگ محصول ارزیابی شود.

هنگامی که این مقاله را بخوانید، درک بهتری از فناوری انتقال و ضبط استفاده شده توسط DVR را خواهید داشت.

تعریف فنی DVR

DVRبه معنای دستگاه ضبط تصویر دیجیتال است؛ دستگاهی است که سیگنال‌های آنالوگ را از دوربین مدار بسته به فرمت دیجیتال تبدیل کرده و اطلاعات را در هارد دیسک ذخیره می‌کند و جریان تصویری زنده را نیز به سایر دستگاه‌های موجود در شبکه می‌فرستد.

دستگاهDVR صددرصد آنالوگ نیست.

سیستم دوربین مدار بسته دارایDVR کاملا آنالوگ نیست. دوربین‌ سیگنال‌های تصویری را در فرمت آنالوگ ارسال می‌کند و DVR این سیگنال‌ها را قبل از ضبط و ارسال بر روی شبکه، به فرمت دیجیتال تبدیل می‌کند.

بنابراین هنگامی که در یک پروژه دوربین مدار بسته که دارای حداقل یک DVR است کار می‌کنید، پروژه شما آنالوگ نیست، در واقع یک پروژه دوربین مدار بسته‌ی ترکیبی است.

فناوری‌های مختلف در دستگاه‌های DVR

حال، می‌دانید که دستگاه‌های DVR دارای فناوری ترکیبی (آنالوگ / دیجیتال) هستند و بیشتر دوربین‌های امنیتی که به ورودی DVR متصل هستند فناوری آنالوگ دارند. بیایید نگاه دقیق‌تری به این موضوع بیاندازیم. چندینDVR مختلف در بازار وجود دارد که این خود ممکن است باعث سردرگمی خریدار هنگام خرید شود.
ممکن است متوجه شده باشید که برخی از فروشندگان DVR انواع مختلفی از دستگاه‌های DVR را ارائه می‌دهند که همیشه بهترین گزینه برای نام بردن آنها، استفاده از کلمات اختصاری است مانند: HD-TVI، HD-CVI و AHD .

این کلمات اختصاری نشان دهنده‌ی فناوری انتقالی است که در دوربین‌های آنالوگ استفاده می‌شود و ضبط کننده ‌ها می‌توانند با آن کار کنند. با این حال، در این مقاله، جدای از فناوری‌های فوق، تفاوت‌های مربوط به ظرفیت ضبط و بازپخش در دستگاه‌های DVRمختلف را توضیح خواهیم داد.

رزولوشن ضبط DVR

کیفیت ضبط و مشاهده به چندین عامل بستگی دارد. یکی از آنها رزولوشن است که برای دیدن جزئیات حائز اهمیت بسیار است.
هنگامی که قصد خرید دوربین و دستگاه ضبط را دارید، یکی از مواردی که باید بدان توجه نمود رزولوشن است.
رزولوشن‌های۲CIF, CIF و ۴CIF درDVR
فرمت تبادل عمومی (CIF)، فرمتی است که در سال ۱۹۸۸ برای سیستم‌های ویدئو کنفرانس ایجاد شده و در سیستم‌های دوربین مدار بسته بکار گرفته شد.
این رزولوشن دیجیتال است. اگر شما یک دوربین یا ضبط کننده دارید که می‌تواند با رزولوشن CIF کار کند، به این معنی است که تصویر تولید شده ۲۴۰ × ۳۵۲ پیکسل است.
در زیر نمونه ای از یک کاتالوگ DVR 16 کاناله با CIF را نشان می‌دهد.

در رزولوشن CIF2، تعداد پیکسل در افقی دو برابر شده است، به طوری که تعداد آنها ۴۸۰ × ۷۲۰ پیکسل است، و باعث دراز شدن تصویر می‌شود، بنابراین این قضیه از محبوبیت آن می‌کاهد.

رزولوشنCIF 4 مقدار پیکسل‌ها را به صورت افقی و عمودی برای مجموع ۴۸۰ × ۷۲۰ دو برابر می‌کند، که باعث می‌شود تصویر برای ضبط بزرگ‌تر و جالب‌تر باشد، بنابراین بیشتر در دوربین‌های مدار بسته استفاده می‌شود.

رزولوشن DVR 720 و ۱۰۸۰ پیکسل

این رزولوشن‌ها در حال حاضر در دوربین‌ها و DVR هایی که دارای فناوری HD-TVI، HD-CVI و AHD می‌باشند بسیار معمول است.
۷۲۰ پیکسل از تعداد پیکسل‌هایی در تصویر گرفته شده است که ۷۲۰ ×۱۲۸۰ پیکسل به ترتیب به صورت افقی و عمودی می‌باشد. اگر این پیکسل‌ها را چند برابر کنید، در مجموع ۹۲۱۶۰۰ برابر ۰٫۹ مگاپیکسل خواهید داشت.

۱۰۸۰ پیکسل از تعداد پیکسل‌هایی در تصویر گرفته شده است که ۱۰۸۰ ×۱۹۲۰ پیکسل به ترتیب به صورت افقی و عمودی می‌باشد. اگر این پیکسل‌ها را چند برابر کنید، مجموعا ۲،۰۷۳،۶۰۰ پیکسل برابر ۲ مگاپیکسل خواهید داشت.

در زیر، یک نمونه DVR با رزولوشن p 1080 را مشاهده کنید:

این رزولوشن‌ها منحصر به یک برند خاص نیستند، و در بازار می‌توانید برندهای مختلف DVR را با این رزولوشن‌ها پیدا کرد.

رزولوشن مگاپیکسل DVR

بنابراین می‌توان گفت که رزولوشن DVR، ۱۰۸۰ پیکسل یا ۲ مگاپیکسل است، اما رزولوشن DVR بالاتر از MP2 نیز در بازار وجود دارد.
تولیدکنندگانی مانند داهوا و هایک ویژن دارای DVRهای MP 3، MP 5 و MP 8 هستند.

این دستگاه‌ها از طریق این تولیدکنندگان و نیز برندهای دیگری که از فناوری هایشان استفاده می‌کنند، به سرعت در سراسر جهان پخش می‌شوند.
بنابراین یافتن کاتالوگ دوربین و دستگاه ضبط با رزولوشن تا K4 راحت است. اما بدیهی است که قیمت بسیار بالاتر خواهد بود.

 

نرخ فریم DVR

یکی دیگر از عوامل مهم برای DVR، میزان فریم‌هایی است که در هر ثانیه می‌تواند ثبت شود. این اطلاعات در کاتالوگ به عنوانFPS (فریم در ثانیه) یافت می شود.
یک نمونه از DVR 30 FPS (در هر کانال) را در زیر می‌بینید.

هرچه تعداد فریم‌ها بالاتر باشد، اثر روبات مانند شدن تصویر کمتر می‌شود، به این معنی که می‌توانید تصویری صاف‌تر داشته باشید.

 

کدک DVR

DVR از یک الگوریتم برای تبدیل به فرمت دیجیتال استفاده و تصویر را فشرده می‌کند تا ذخیره و پهنای باند را در شبکه ذخیره کند. این فرآیند توسط کدک‌ها انجام می‌پذیرد.

اکثر DVR های مدرن از کدک‌های پیشرفته‌تر مانند H.264 + یا جدیدتر H.265 و +۲۶۵H استفاده می‌کنند تا بدون ضعف کیفیت فیلم‌ها فشرده شود.

سخن پایانی
لازم است قبل از خرید، اطلاعات بیشتری در مورد DVR ها کسب کنید. بدیهی است که توابع و جزئیات دیگری نیز مانند نام تجاری، گارانتی فروشنده و پشتیبانی فنی وجود دارد که باید در نظر گرفت.