تکنولوژی دوربین‌های مداربسته در حالت کلی به سه دسته آنالوگ، اچ‌دی و آی‌پی تقسیم می‌شود. دوربین‌های مداربسته بر اساس شکل ظاهری به انواع بولت، دام، صنعتی، اسپید دام، پینهول، کیوب، چشم ماهی و… تقسیم می‌گردد که در زیر به معرفی معرفی انواع دوربین مداربسته می‌پردازیم.

‏۱- دوربین مداربسته بولت

دوربین مداربسته بولت

دوربین مداربسته بولت

 

این مدل به صورت استوانه‌ای بوده و دوربین دیواری نیز نامیده می‌شود چراکه حالت استفاده از آن به صورت کاربرد در محیط بیرونی و متصل به دیوار است. کیس این مدل می‌تواند فلزی و یا پلاستیک فشرده باشد.

‏۲- دوربین مداربسته دام

دوربین مداربسته دام

دوربین مداربسته دام

مدل دام (Dome به معنی گنبدی شکل) یا سقفی، به دوربین گنبدی شکل که عموماً زیر سقف نصب می‌گردد گفته می‌شود. برخی از این مدل دوربین‌ها دارای ویژگی ضد خرابکاری(استاندارد IK10) بوده که مقاومت بالایی در برابر ضربه فیزیکی دارند. کیس این مدل نیز می‌تواند از فلز و یا پلاستیک فشرده باشد.

۳- دوربین مداربسته صنعتی

دوربین مداربسته صنعتی

دوربین مداربسته صنعتی

به این مدل، دوربین جعبه‌ای یا باکس هم گفته می‌شود. در این نوع دوربین با قرار دادن لنزهای ثابت و متغیر مختلف در جلوی آن می‌توان به انعطاف بیشتری در تحت پوشش قرار دادن محیط تحت نظارت دست یافت. عموماً از این مدل دوربین‌ها در بانک‌ها و اماکن عمومی‌استفاده می‌شود.

۴- دوربین مداربسته اسپید دام

دوربین مداربسته اسپید دام

دوربین مداربسته اسپید دام

نام دیگر این نوع دوربین PTZ است که قابلیت تغییر در راستای عمود، افق و تغییر فاصله کانونی لنز )جهت زوم کردن روی نقاط مورد نظر( را دارد. این نوع دوربین‌ها که از جمله گران قیمت ترین دوربین‌های مداربسته است قابلیت کنترل پذیری از طریق دستگاه و همچنین جوی‌استیک را دارد. علاوه بر آن این دسته دوربین‌ها دارای ویژگی برنامه پذیری از جمله تعیین preset و tour هستند که درصورت تنظیم نمودن ویژگی‌های مذکور، نیاز به تغییر پیوسته دستی آن توسط اپراتور مرتفع می‌گردد.

۵- دوربین مداربسته پینهول

دوربین مداربسته پینهول

دوربین مداربسته پینهول

این مدل دوربین‌ها با توجه به ابعاد کوچکی که دارند دارای شرایط استفاده خاص هستند. نظارت مستتر و مخفی سوژه‌ها از جمله کاربرد‌های این نوع دوربین‌ها است. عموماً این مدل دوربین در نقاط کور از جمله پشت حفره‌های موجود در کابینت، دیوار یا کمد و… نصب می‌شود.

۶- دوربین مداربسته کیوب

دوربین مداربسته کیوب

دوربین مداربسته کیوب

نام دیگر این مدل دوربین مکعبی یا رومیزی است که گاهاً در ارتفاع هم نصب می‌شود. برخی از این مدل دوربین‌ها که دارای صدای دو طرفه هستند در کنفرانس‌ها و ارتباط های راه دور استفاده می‌شوند.

‏۷-‏ دوربین مداربسته لامپی

دوربین مداربسته لامپی

دوربین مداربسته لامپی

مطابق با نام آن، دوربین مذکور همانند یک لامپ با سرپیچ E27 بوده که توان الکتریکی مورد نیاز خود را از این طریق تامین می‌نماید. عموماً دوربین‌های لامپی دارای میدان دید ۳۶۰ درجه هستند. این نوع دوربین مستقیماً به مودم محلی متصل شده و فرآیند انتقال تصویر آن به صورت مستقیم توسط نرم افزار مربوطه بر روی گوشی همراه انجام می‌شود.

در این مقاله انواع دوربین مداربسته را بر اساس شکل ظاهری بررسی کردیم. پیشنهاد می‌شود مقاله معرفی دستگاه های XVR و NVR در سیستم های دوربین مداربسته را بخوانید.

منبع

کتاب آموزش جامع و کاربردی سیستم های دوربین مداربسته با رویکرد بازار محوری در ایران

جهت خرید کلیک نمایید و یا جهت ارتباط با مسئول فروش با شماره زیر در تماس باشید:

۰۲۱۸۸۴۱۲۳۲۰

۰۹۰۱۰۴۴۶۲۴۵