در این آموزش قصد داریم تا با هم قطعات دوربین مداربسته را بررسی کنیم، و ببینیم که یک دوربین مداربسته از چه اجزایی تشکیل شده است.

یک دوربین مداربسته از پنج بخش اصلی تشکیل می‌شود.

  •  برد
  •  سنسور
  •  لنز
  • IR LED
  • ICR

برد دوربین

قطعه‌ای مربعی شکل که همانند سایر برد‌های الکترونیکی شامل مدارات و اجزاء مختلف الکترونیکی است. تمامی فرمان‌های کنترلی لازم در دوربین از جمله تغییر فاصله کانونی لنز موتورایز، فعال و غیر فعال شدن IR CUT و… توسط این قطعه الکترونیکی صادر می‌شود.

 

برد دوربین مداربسته

برد دوربین مداربسته

سنسور دوربین

سنسور قطعه‌ای کوچک است که بر روی برد قرار می‌گیرد. اصلی ترین قطعه تعیین‌کننده کیفیت در یک دوربین مداربسته سنسور موجود در آن است. سنسورها در دوربین‌های مداربسته به دو نوع CCD و CMOS تقسیم می‌شوند که هریک دارای نقاط مثبت و منفی خود است. بسیاری از شرکت‌های معروف در زمینه سیستم‌های حفاظتی از جمله داهوا محصولات خود را مبتنی بر سنسور CMOS تولید و عرضه می‌کنند. از ویژگی‌های مثبت این نوع سنسور می‌توان به مصرف توان الکتریکی کمتر، کیفیت رنگ بالاتر و کنتراست بیشتر در تصاویر اشاره نمود. سنسور CCD نیز دارای عملکرد مناسب تری در محیط‌های تاریک تر بوده که البته مصرف توان الکتریکی در این نوع سنسور‌ها بسیار بالاتر از نوع CMOS است.

سنسور دوربین مداربسته

سنسور دوربین مداربسته

لنز دوربین

وظیفه اصلی لنز دوربین دریافت نور بازتاب شده از سطح اجسام و تزریق آن به سطح سنسور است. فاصله کانونی عدسی در لنز دوربین تعیین کننده میدان دید دوربین و ابعاد اجسام دیده شده از محیط تحت نظارت است. در بسیاری از دوربین‌ها لنز دارای فاصله کانونی ثابت غیر قابل تغییر (لنز ثابت) و در برخی دیگر قابل تغییر (وری فوکال و موتورایز) می‌باشد.

لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته

IR LED

IR LED

IR LED

این قطعه شامل مجموعه‌ای از led های ساطع کننده نور مادون قرمز است. در محیط تاریک IR LED نور مادون قرمز را بر روی اجسام محیط روبروی خود می‌تاباند. لنز دوربین با دریافت نور مادون قرمز بازتاب شده و انتقال آن به سنسور موجب دیده شدن اجسام در تاریکی توسط دوربین می‌شود.

همانطور که می‌دانیم علت دیده شدن هر جسم “بازتاب نور قابل رویت” از سطح آن است. به همین دلیل اجسام در روز قابل رویت هستند. در محیط‌های تاریک زمانی که دید در شب دوربین فعال شود دوربین توسط IR LED نور مادون قرمز را در محیط پخش کرده (نوری غیر قابل رویت برای ما و قابل رویت برای دوربین) و بازتاب آن را می‌بیند. به همین دلیل دیدن اجسام در محیط‌های تاریک برای دوربین امکان‌پذیر است.

ICR (IR CUT)

IR CUT

IR CUT

از نکات منفی نور مادون قرمز سفید و اشباع نمودن تصاویر است که این مورد را هنگامی‌که دید در شب دوربین فعال شود به سهولت می‌توان مشاهده نمود (تصاویر سیاه و سفید بدون قابلیت تشخیص رنگ اجسام). این در حالی است که نور مرئی این مشکل را ندارد. لازم به ذکر است در روز علاوه بر نور مرئی مقداری از بازتاب نور مادون قرمز نیز (که توسط خورشید تولید می‌شود) وارد دهانه دوربین می‌گردد. اگر این نور وارد سنسور دوربین شود مشکلاتی از قبیل سفیدی نامطلوب و اشباع رنگ در تصاویر را به وجود می‌آورد. وظیفه قطعه ICR عدم اجازه ورود این نور به دوربین در طول روز و اجازه ورود آن در تاریکی به عنوان یک فیلتر کنترل‌پذیر است. قطعه مذکور توسط یک سیم باریک به برد دوربین متصل شده و فرمان فعال یا غیر فعال شدن خود را (به ترتیب در روشنایی و تاریکی) از آن دریافت می‌کند. واضح است که اگر قطعه ICR در هنگام شب فعال باقی بماند هیچ چیزی توسط دوربین قابل رویت نخواهد بود چراکه در محیط تاریک تنها نور بازتاب شده از سطح اجسام و وارد شده به دوربین صرفاً نور مادون قرمز است.

فعال و غیرفعال شدن قطعه IR CUT

فعال و غیرفعال شدن قطعه IR CUT

اگر در حالت روشنایی روز دست خود را بر روی حسگر نوری دوربین نگه داریم صدای باز شدن (غیر فعال شدن) فیلتر IR CUT شنیده خواهد شد.

منبع

کتاب آموزش جامع و کاربردی سیستم های دوربین مداربسته با رویکرد بازار محوری در ایران

جهت خرید کلیک نمایید و یا جهت ارتباط با مسئول فروش با شماره زیر در تماس باشید:

۰۲۱۸۸۴۱۲۳۲۰

۰۹۰۱۰۴۴۶۲۴۵


به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید