ضد نور شدن تصاویر یکی از مشکلاتی است که هنگام استفاده از دوربین ها در محل های سرپوشیده پیش می آید.

چنین حالتی در صورتی که زاویه دید دوربین رو به در ورودی یا پنجره باشد مشهودتر است،در این صورت تصویر فضای بیرون بسیار روشن و نامشخص و تصویر سوژه تاریک دیده می شود. در تصاویر رستوران ها و فروشگاه ها که دارای پنجره های بزرگ هستند این مشکل مشهودتر است. در واقعیت بازه نور طبیعی بین ۰.۰۰۱ لوکس نوری (تاریکی محض) تا ۱۰۰.۰۰۰ لوکس (هوای آفتابی)  می باشد، در مقابل بازه نور محیط داخل بین ۱۰ تا چند صد Lux بیشتر نیست.

عدم تطابق در سرعت دریافت تصاویر نقاط پر نور و کم نور و اختلاف بین نور داخل و خارج در شاتر دوربین عامل به وجود آمدن این مشکل می باشد. تکنیک Wide Dynamic Range برای رفع این مشکل معرفی و ارائه گردید به اختصار WDR نامیده شد.

در چنین تکنیکی دوربین به دو سنسور CCD، یکی با سرعت بالا و دیگری با سرعت پایین مجهز شده است. با این تفاسیر دوربین با هر CCD یکبار تصویر را اسکن می کند.

بار اول با استفاده از CCD معمولی و سرعت معمولی فضای داخل را اسکن می کندو بار دوم  با استفاده از CCD سرعت بالا فضای پر نور بیرون را، پردازشگر تصویر نصب شده در دوربین دو تصویر را با هم ترکیب (Superimposes) می کند تا هم فضای داخل و هم فضای خارج را با استفاده از تصویر مناسب بطور واضح نمایش می دهد،دست یابد.

نکته کلیدی :

اگر در محلی که قصد نصب دوربین مداربسته دارید، تضاد نور زیاد است یا زاویه لنز دوربین بسمت درب ورودی یا پنجره هاست، فقط و فقط دوربین WDR پاسخگوی نیازتان خواهد بود.

توصیه:

اگر قصد نصب دوربین مداربسته را در مکان های پرنور و یا مکان هایی که زاویه ی لنز دوربین به سمت ورودی یا پنجره می باشد را دارید دوربین های WDR بهترین پیشنهاد برای شما خواهد بود.