مهمترین نکات هنگام خرید دوربین مداربسته

در هنگام سفارش دوربین‌ها لازم است به موارد زیر توجه شود.

۱- کیفیت تصویر (MP)

کیفیت تصویر (مگاپیکسل) دوربین یکی از مهم‌ترین عوامل انتخاب یک دوربین مداربسته است. مگاپیکسل بالاتر دوربین در نهایت منجر به دریافت تصاویری با وضوح و جزئیات بالاتر می‌شود.

۲- فریم بر ثانیه دوربین (fps)

حداکثر تعداد عکسی که یک دوربین می‌تواند در یک ثانیه از محیط بگیرد حداکثر فریم بر ثانیه آن گفته می‌شود. هرچه میزان فریم یک دوربین بالاتر باشد چسبندگی عکس‌های سریالی بیشتر و در نتیجه فیلم‌های ضبط شده روان تر خواهد بود. در بسیاری از محیط‌ها که تحرک سوژه‌های تحت نظارت زیاد است نیاز به نصب دوربین با فریم بالا است.

۳- حداکثر برد دید در شب (IR length)

یکی دیگر از عوامل کلیدی انتخاب دوربین مداربسته میزان مسافت دید در شب آن است. در محیط‌های با فضای بسته دوربین با دید در شب معمولی انتخاب صحیحی بوده اما در محیط‌های دارای فضای باز لازم است دوربین‌هایی با دید شب قوی تر نصب شوند.

۴- بدنه (کیس) دوربین

با توجه به مکانی که دوربین نصب می‌شود می‌توان از دوربین با کیس کوچک، متوسط و یا بزرگ استفاده نمود. کیس برخی دوربین‌ها فلزی و برخی دیگر پلاستیک فشرده است. دوربین‌های دارای کیس فلزی دارای مقاومت بیشتر در برابر عوامل محیطی و همچنین دارای قیمت بالاتری هستند.

مهمترین نکات هنگام خرید ‏دستگاه ضبط تصاویر

در هنگام سفارش دستگاه لازم است به موارد زیر توجه شود.

۱- تعداد کانال

مهم‌ترین ویژگی یک دستگاه ضبط کننده تعداد کانال آن است. انتخاب دستگاه باید به گونه‌ای باشد که حداقل تمامی تعداد دوربین‌ها را پوشش دهد. در بسیاری از پروژه‌ها با لحاظ امکان توسعه پروژه در آینده، دستگاه با تعداد کانال بالاتر از حد نیاز خریداری و نصب می‌شود.

۲- کیفیت تصاویر در حالت پخش مستقیم

یکی از عوامل مهمی‌که در هنگام خریداری دستگاه باید به آن دقت شود حداکثر مگاپیکسل قابل پشتیبانی توسط دستگاه در حالت پخش مستقیم تصاویر است. به عنوان مثال زمانی که در یک پروژه دوربین‌های ۴ مگاپیکسل هم وجود داشته باشد لازم است دستگاهی حداقل مناسب با دوربین‌های ۴ مگاپیکسل خریداری شود.

۳- کیفیت ضبط تصاویر

سوالی که در مورد دستگاه‌ها مطرح می‌شود این است که آیا دستگاه تصاویر را با همان کیفیتی که به صورت مستقیم در نمایشگر نشان می‌دهد بر روی هارد دیسک ذخیره می‌کند؟

لازم است به این موضوع اشاره شود که فاکتور مهم دیگر در هنگام خرید مدل دستگاه بررسی قابلیت دستگاه در زمینه کیفیت ضبط و بازبینی تصاویر است. بسیاری از دستگاه‌های موجود در بازار که قابلیت پشتیبانی پخش دوربین‌های ۴ مگاپیکسلی را دارند توانایی ضبط تصاویر و بازبینی آن‌ها را در کیفیت ۴ مگاپیکسل ندارند. به عنوان مثال برخی دستگاه‌ها در حالت پخش مستقیم، دوربین ۴ مگاپیکسلی را در همان کیفیت نشان می‌دهند اما وقتی تصاویر بازبینی گردد مشاهده می‌شود که کیفیت آن‌ها به ۲ مگاپیکسل کاهش یافته است.

اهمیت کیفیت ضبط تصاویر توسط دستگاه زمانی بیشتر مشخص می‌شود که به دلیل رخداد نامطلوب (سرقت و…) کارفرما اقدام به بازبینی تصاویر نموده و متوجه افت کیفیت تصاویر در حالت بازبینی نسبت به حالت مستقیم شود که در این حالت امکان تشخیص دقیق سوژه‌ها کاهش می‌یابد.

۴- تعداد و ظرفیت هارد دیسک قابل اتصال

یکی از خواسته‌های کارفرمایان در پروژه‌های مداربسته، حداقل تعداد روز درخواستی آن‌ها برای ضبط تصاویر جهت بازبینی است. سرعت اشغال فضای هارد در دستگاه به عواملی چون تعداد دوربین‌ها، کیفیت و فریم آن‌ها، نحوه فشرده‌سازی توسط دستگاه و شرایط محیط تحت نظارت وابسته است. لازم است کارشناس پروژه با انجام محاسبات توسط نرم افزارهای محاسبه‌گر هارد، حداقل ظرفیت هارد متناسب با خواسته کارفرما را تعیین، تهیه و بر روی دستگاه نصب نماید. لذا ضروری است پیش از آن دستگاهی تعیین و خریداری شود که تعداد هارد لازم و همچنین قابلیت پشتیبانی از ظرفیت هارد دیسک‌های اتصالی را داشته باشد.

۵- فرمت فشرده سازی

تصاویر دریافتی از دوربین‌ها توسط دستگاه پیش از نوشتن بر روی هارد دیسک به حالت‌های مختلفی (بنا به قابلیت دستگاه) فشرده‌سازی می‌شود. هرچه میزان فشرده‌سازی بیشتر باشد در شرایط یکسان ظرفیت کمتری از هارد اشغال شده و در نتیجه تعداد روزهای بیشتری قابل بازبینی خواهد بود. به عنوان مثال اگر حداکثر قابلیت فشرده‌سازی یک دستگاه h264 و دستگاه دیگر h265+ باشد با قرار دادن یک هارد ۲ ترا بایتی درون دو دستگاه، اگر تعداد روزهای قابل بازبینی در دستگاه نخست ۳۰ روز باشد در دستگاه دیگر حدودآ ۶۰ روز خواهد بود. لازم به ذکر است قابلیت فشرده‌سازی بالا در دستگاه‌ها اگرچه مزیتی بزرگ محسوب می‌شود اما بر روی کیفیت تصاویر ضبط شده اندکی تاثیر منفی خواهد داشت.

منبع

کتاب آموزش جامع و کاربردی سیستم های دوربین مداربسته با رویکرد بازار محوری در ایران

جهت خرید کلیک نمایید و یا جهت ارتباط با مسئول فروش با شماره زیر در تماس باشید:

۰۲۱۸۸۴۱۲۳۲۰

۰۹۰۱۰۴۴۶۲۴۵


به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید