در حالت کلی فرآیند انتقال اطلاعات از طریق کابل در تمامی پروژه‌های دوربین مداربسته به دو دسته “بستر آنالوگ” و “بستر شبکه” تقسیم می‌شود. در صورتی که پروژه دوربین مداربسته مبتنی بر هر یک از تکنولوژی‌های cvi، tvi، ahd یا آنالوگ (cvbs) باشد، مهمترین نکات کابل کشی دوربین مداربسته بر بستر آنالوگ خواهد بود.

کلاف کابل کواکسیال (rg59)

کلاف کابل کواکسیال (rg59)

نام دیگر کابل‌کشی دوربین مداربسته بر بستر آنالوگ، کابل‌کشی بستر کواکسیال است. کابل کواکسیال یا کابل rg59 شامل دو قسمت “مغزی” و “شیلد” می‌باشد.

مغزی و شیلد در کابل کواکسیال

مغزی و شیلد در کابل کواکسیال

‏عوامل موثر در کیفیت کابل کواکسیال

فاکتورهای اصلی موثر در کیفیت یک کابل کواکسیال عبارت است از:

  1. قطر مغزی
  2. جنس مغزی
  3. تعداد رشته‌های شیلد
  4. جنس رشته‌های شیلد

بهترین جنس جهت مغزی و شیلد در کابل کواکسیال، مس است که البته اولویت با جنس مغزی می‌باشد. قطرهای متعارف مغزی در پروژه‌ها ۰.۶، ۰.۷ و ۰.۸ میلیمتر است. وظیفه اصلی انتقال اطلاعات توسط کابل کواکسیال بر عهده مغزی در آن است. وظیفه اصلی شیلد خنثی سازی نویزهای وارده به کابل می‌باشد. شیلد اطراف مغزی با ایجاد یک پوسته فلزی رسانا مانع از ایجاد اختلاف ولتاژ ناخواسته بر روی مغزی می‌شود.

همانطور که می‌دانیم خطوط میدان مغناطیسی که توسط جریان‌های الکتریکی ایجاد می‌شود پس از برخورد با یک جسم باعث به وجود آمدن اختلاف ولتاژ در دو سر آن خواهد شد. به همین دلیل وقتی یک کابل rg59 از کنار یک وسیله پر مصرف مانند کولر گازی، موتور الکتریکی و… عبور می‌کند تحت تاثیر میدان‌های مغناطیسی ایجاد شده توسط آن‌ها قرار گرفته و ولتاژ‌های ناخواسته بر روی مغزی کابل کواکسیال قرار می‌گیرد. این رخداد در نهایت منجر به ایجاد نویز در تصاویر می‌شود.

هرچه تعداد رشته‌های شیلد بیشتر و جنس آن مرغوب تر باشد پوشش رسانایی شیلد بهتر بوده و محیط خنثی‌تری را برای مغزی به ارمغان می‌آورد و  در نتیجه بیشتر جلوی نویز گرفته می‌شود.

همانطور که گفته شد بهترین جنس مغزی مس است که البته برای تشخیص مس اصلی از سایر آلیاژهای آن می‌توان با کاتر مغزی را برش داد و قسمت داخلی آن را بررسی نمود.

جنس اغلب رشته‌های شیلد کابل کواکسیال موجود در بازار آلمینیوم، مس و یا آلیاژی از آن‌ها می‌باشد. تعداد رشته‌های متعارف شیلد ۶۴، ۹۶ و ۱۲۸ رشته است.

‏کابل کنار برق

کابل ترکیبی

کابل ترکیبی

به این نوع کابل، کابل ترکیبی هم گفته می‌شود. همانطور که می‌دانیم دوربین‌های مداربسته در پروژه‌ها علاوه بر اتصال به کابل کواکسیال نیازمند منبع تغذیه ۱۲ ولتی می‌باشند. کابل کنار برق این دو نیاز دوربین را به صورت همزمان مرتفع می‌نماید. در حالتی که از این نوع کابل استفاده شود دیگر نیازی به کابل برق جداگانه و کابل‌کشی آن نمی‌باشد.

استفاده از کابل‌های ترکیبی در پروژه‌های دوربین مداربسته کار نصب دوربین‌ها را تسهیل می‌بخشد اما باید توجه داشت زمانی که از کابل ترکیبی استفاده کنیم در واقع یک عامل اصلی ایجاد نویز در کابل کواکسیال یعنی کابل برق را در نزدیک‌ترین حالت ممکن به آن قرار داده ایم که این به معنای در معرض نویز بیشتر قرار دادن مغزی کابل کواکسیال است. مورد مذکور یکی از معایب اصلی استفاده از کابل کنار برق در پروژه‌ها خصوصاً زمانی که متراژ کابل‌کشی بالا باشد است. اگرچه ممکن است در کوتاه مدت متوجه نویز در تصاویر نشویم اما در دراز مدت عوارض منفی نمایان خواهد شد.

‏بی ان سی

کابل کواکسیال در واقع رابط بین هر دوربین مداربسته و دستگاه ضبط کننده است که در هر دو سر آن bnc متصل می‌شود.

bnc ‌های متعارف مورد استفاده در پروژه‌ها به سه دسته پیچی، پرسی و لحیمی تقسیم می‌شود.

بی ان سی پیچی:

bnc پیچی

bnc پیچی

در این نوع bnc مغزی کابل rg59 در bnc توسط یک پیچ کوچک محکم می‌شود. مزیت اصلی استفاده از این نوع bnc سهولت در استفاده و سرعت بخشیدن به انجام کار است.

بی ان سی پرسی:

 bnc پرسی

bnc پرسی

در این نوع bnc جهت اتصال bnc به کابل کواکسیال از آچار پرس مخصوص استفاده می‌شود که این امر باعث اتصال محکم‌تر بین  bnc و کابل کواکسیال خواهد شد.

بی ان سی لحیمی:

bnc لحیمی

bnc لحیمی

بهترین اتصال در بین bncها مربوط به این نوع bnc است. در این نوع اتصال ارتباط محکم بین bnc و کابل کواکسیال توسط هویه و سیم لحیم برقرار می‌شود. از جمله معایب استفاده از این نوع bnc‌ها دشواری در استفاده به علت لزوم استفاده از هویه خصوصاً در مکان‌های دارای ارتفاع زیاد است.

منبع

کتاب آموزش جامع و کاربردی سیستم های دوربین مداربسته با رویکرد بازار محوری در ایران

جهت خرید کلیک نمایید و یا جهت ارتباط با مسئول فروش با شماره زیر در تماس باشید:

۰۲۱۸۸۴۱۲۳۲۰

۰۹۰۱۰۴۴۶۲۴۵


به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید