(British Naval Connector) نوعی فبش ارتباطی است که به منظور اتصال کابل های کواسیال به کار می رود. این اتصال دهنده ها برای انواع کابل های کواکسیال از قبیل RG59 ، RG58 تا RG179 و RG316 مناسب هستند.
بی ان سی ها در زمین های متفاوتی از جمله تجهیزات رادیویی، تلویزیونی، تجهیزات آزمایشگاهی، سیگنال های ویدیویی و همچنین برخی شبکه های رایانه ای به کار برده می شوند. این اتصال دهنده ها همچنین فیش های متداول برای ارتباط دوربین های مداربسته آنالوگ هستند. همانند اتصال دهنده های دیگر BNC ها نیز به صورت نری و مادگی به یکدیگر متصل می شوند و شامل یک پین داخلی و یک فک دوار چرخنده اند. بدنه چرخشی بی ان سی نر در بی ان سی ماده با چرخش ۱۸۰ درجه قفل می شود. طراحی داخلی BNC ها سبب اتصال قفل می شود. BNC های موجود در بازار بسته به نوع اتصال آن ها با کابل و همچنین ابزار اتصال دهنده آن ها در انواع مختلفی یافت می شوند. از جمله می توان به بی ان سی های پیچی، بی ان سی های فنری، بی ان سی های پرسی و … اشاره کرد. برای اتصال بی ان سی های پرسی به کابل کواکسیال ابزار پرس بی ان سی نیاز است اما برای بی ان سی های پیچی یک پیچ گوشتی کوچک کفایت می کند. البته نیاز به توضیح نیست که اتصال بی ان سی های پرسی مطمئن تر است.

 

اطلاعات اولیه در مورد کابل RG59

کابل RG59 دسته ای از کابل های کواکسیال است که برای انتقال تصاویر دوربین های مداربسته مورد استفاده قرار می گیرد. داخل این کابل دارای چند لایه متفاوت است که هر یک وظیفه خاص خود را دارد و باید به درستی به فیش متصل شود.

پوشش بیرونی کابل: این قسمت وظیفه مراقبت از کابل را بر عهده دارد.

شیلد کابل: شیلد کابل وظیفه مراقبت از کابل در مقابل نویزهای الکترومغناطیسی را بر عهده دارد.

مغزی کابل: وظیفه انتقال اطلاعات تصویر را بر عهده دارد.

عایق داخلی کابل: وظیفه مراقبت از مغزی کابل و جدا کردن مغزی از شیلد را بر عهده دارد.

 

انواع کانکتور BNC

اشکال و انواع متفاوتی از فیش های BNC وجود دارد اما سه نوع بسیار متداول آنها به شرح زیر هستند :

۱) فیش BNC پرسی: نوعی از فیش BNC است که اتصال بین فیش و کابل به وسیله پرس شدن قطعات در آن محکم می شود.

۲) فیش BNC لحیمی: نوعی از فیش BNC است که اتصال بین فیش و کابل به وسیله لحیم کردن برقرار می شود.

۳) فیش BNC پیچی: نوعی از فیش BNC است که اتصال بین فیش و کابل از طریق سفت کردن یک پیچ صورت می گیرد.

۴) BNC پرسی تراکمی: این نوع کانکتور برای کابل های RG59 ساخته شده و نحوه اتصال آن با کابل بصورت پرسی تراکمی می باشد. برای پرس و متراکم کردن این کانکتور نیاز به آچار تراکمی کانکتور می باشد. جنس بدنه این کانکتور از آلیاژ برنج با آبکاری نیکل – روی و ترکیب با پلاستیک مقاوم در برابر نور خورشید و عوامل سخت محیطی می باشد. سر سیم سوزنی این کانکتور در داخل قرار داشته پس از فشار دادن کابل به داخل کانکتور با سرسیم سوزنی اتصال پیدا کرده و توسط آچار متراکی پلاستیک کانکتور متراکم شده و کانکتور برای استفاده آماده می شود.