در این مقاله ۱۵ ویژگی دوربین مداربسته که هنگام خرید باید بررسی شود، را بیان می‌کنیم و کاربرد هر ویژگی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

۱- ویژگی smart IR

این ویژگی در دوربین موجب تغییر در میزان نور مادون قرمز ساطع شده بسته به میزان تاریکی و فاصله اجسام از لنز می‌شود. دوربینی که ویژگی smart IR را نداشته باشد در هنگام تاریکی زمانی که جسم (یا شخص) به لنز نزدیک می‌شود تصویر آن سفید رنگ و اشباع شده و قابل تشخیص نخواهد بود.

ویژگی smart IR

ویژگی smart IR

۲- ویژگی ICR

فیلتر مادون قرمز IR CUT، فیلتری است که از ورود نور مادون قرمز به دوربین جلوگیری می‌نماید. این فیلتر در تاریکی زمانی که IR LED‌ها روشن می‌شود به صورت خودکار غیر فعال شده تا بازتاب نور مادون قرمز به سنسور دوربین برسد.

غیر فعال شدن خودکار ICR در هنگام تاریکی

غیر فعال شدن خودکار ICR در هنگام تاریکی

۳- ویژگی AGC

AGC مخفف auto gain control است. این ویژگی موجب تقویت سیگنال الکتریکی خروجی دوربین در تاریکی و کاهش آن در محیط‌های با روشنایی زیاد می‌شود. یکی از نکات منفی AGC افزایش ناخواسته نویز در تصاویر است. از آنجا که کل سیگنال خروجی دوربین در تاریکی تقویت می‌شود بنابرین اگر نویزی در تصویر وجود داشته باشد آن نیز تقویت خواهد شد.

ویژگی AGC

ویژگی AGC

۴- ویژگی DNR

حذف دیجیتالی نویز تصویر (DNR) یک ویژگی مهم در دوربین‌های مداربسته است که به موجب آن نقاط ریز ایجاد شده (توسط نویز) در تصویر به خصوص در زمان عملکرد دوربین در تاریکی، حذف شده و یا کاهش چشمگیری می‌یابد. ویژگی مذکور به دو دسته ۲ DNR و ۳ DNR تقسیم می‌شود که به ترتیب منظور حذف نویز تصویر به صورت ۲ بعدی و ۳ بعدی است.

ویژگی DNR

ویژگی DNR

۵- ویژگی HLC

HLC مخفف high light compensation یا جبرانساز نور شدید است. دوربین‌های دارای این ویژگی زمانی که در معرض نور شدید قرار گیرند نور شدید مذکور را کور می‌کنند. به عنوان مثال زمانی که یک ماشین با چراغ‌های روشن در شب به دوربین نزدیک شود این ویژگی موجب کور شدن (تاریک شدن) نور چراغ‌های ماشین شده و در نتیجه دوربین به قابلیت پلاک خوانی خواهد رسید. به همین دلیل یکی از کاربرد‌های اصلی دوربین‌های دارای این ویژگی خواندن پلاک خودرو در شب و زمانی که چراغ خودرو روشن است می‌باشد.

ویژگی HLC

ویژگی HLC

۶- ویژگی BLC

BLC مخفف back light compensation یا جبرانساز نور پس زمینه است. دوربین‌های دارای این ویژگی زمانی که در محیطی قرار گیرند که بخشی از آن دارای نور مناسب و برخی نقاط تاریک است (به عنوان مثال زمانی که صورت افراد پشت به پنجره تاریک باشد)، نور پس زمینه خود را به حدی افزایش می‌دهند تا نقاط تاریک به سهولت قابل رویت باشند. عیب این خاصیت افزایش هم زمان میزان روشنایی نقاطی است که در حالت عادی نیز نور مناسبی داشته‌اند. چراکه در نهایت نقاط کم نور در حالت عادی به نور مناسبی رسیده و نقاط با نور مناسب در حالت عادی زیاد از حد پر نور خواهند شد.

ویژگی BLC

ویژگی BLC

۷- ویژگی WDR

WDR مخفف wide dynamic range است. این ویژگی در واقع حالت بهبود یافته BLC می‌باشد که نقاط ضعف BLC در آن مرتفع گردیده است. این ویژگی موجب می‌شود که نقاط با نور مناسب ثابت مانده، نقاط با نور کم روشن تر شده و نقاط با نور شدید تاریک تر شوند. به همین دلیل طیف کاملی از میزان  روشنایی تصویر را تحت کنترل خود در می‌آورد.

ویژگی WDR

ویژگی WDR

تفاوت BLC و WDR

تفاوت BLC و WDR

WDR یک ویژگی نسبتآ پیشرفته در دوربین‌های مداربسته محسوب می‌شود و دوربین‌های دارای این ویژگی نسبت به سایر دوربین‌ها دارای قیمت بالاتری هستند. حالت تضعیف یافته WDR، DWDR یا WDR دیجیتالی است. اکثر دوربین‌ها دارای ویژگی DWDR هستند که اگرچه بازدهی WDR را ندارد اما در زمینه کنترل  نور بسیار موثر می‌باشد.

لازم به ذکر است ویژگی WDR دوربین حالت تحلیلی در تصاویر ایجاد نموده که این خود باعث افزایش حجم اطلاعات ارسالی از خروجی این دسته دوربین‌ها خواهد شد. به همین دلیل است در پروژه‌های دوربین مداربسته بستر شبکه دوربین‌های مداربسته دارای ویژگی WDR نسبت به سایر دوربین‌های با ویژگی مشابه پهنای باند بیشتری را اشغال می‌کنند و در صورتی که پهنای باند مناسب برای آن‌ها در نظر گرفته نشود موجب ایجاد تاخیر در مشاهده تصاویر ارسالی خواهد شد.

جهت مطالعه قسمت دوم این مقاله کلیک نمایید.

منبع

کتاب آموزش جامع و کاربردی سیستم های دوربین مداربسته با رویکرد بازار محوری در ایران

جهت خرید کلیک نمایید و یا جهت ارتباط با مسئول فروش با شماره زیر در تماس باشید:

۰۲۱۸۸۴۱۲۳۲۰

۰۹۰۱۰۴۴۶۲۴۵


به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید