در ادامه مقاله قبلی: ۱۵ ویژگی دوربین مداربسته که هنگام خرید باید مد نظر قرار گرفته شود، ۷ مورد دیگر را بررسی می‌کنیم.

۸- ویژگی starlight

این ویژگی که “ویژگی دید در شب رنگی” نیز نامیده می‌شود موجب می‌گردد که دوربین تا حدودی بتواند در تاریکی تصاویر رنگی را از محیط دریافت و جهت ضبط به دستگاه ارسال نماید.

۹- ویژگی defog

این ویژگی در واقع خاصیت ضد مه و گرد و غبار است. دوربین‌های دارای این ویژگی دارای تصویری با بازدهی بیشتر در محیط‌های مه آلود و پر گرد و غبار می‌باشند.

۱۰- ویژگی ROI

ROI مخفف region of interest یا منطقه با علاقه‌مندی بیشتر است. در برخی دوربین‌های تحت شبکه (که در ادامه بیشتر به آن پرداخته می‌شود)، تراکم پیکسلی در بخش‌های مختلف تصویر می‌تواند تغییر داده شود. به عنوان مثال برای یک دوربین ۶ مگاپیکسلی می‌توان تعیین نمود که در یک چهارم سمت چپ تصویر ۷۰ درصد پیکسل‌ها متمرکز گردد و سایر پیکسل‌های باقی مانده نیز در قسمت باقی مانده از تصویر پخش شود.

۱۱- ویژگی ANR

ANR مخفف auto network recovery یا بازیابی خودکار شبکه است. دوربین‌های دارای این ویژگی در صورتی که خطایی (مانند بریده شدن کابل، خراب شدن هارد و…) رخ دهد به صورت خودکار خطا را تشخیص داده و در ادامه تصاویر را بر روی کارت حافظه داخلی خود ذخیره می‌نمایند.

۱۲- ویژگی audio in/out

این ویژگی موجب ایجاد راه ارتباطی خارجی جهت ارسال و دریافت صدا توسط دوربین می‌شود. کاربرد اصلی دوربین‌های دارای این ویژگی زمانی است که نیاز به حساسیت بالا در ضبط صدای محیط باشد (مانند سالن امتحان و….) که در این حالت می‌توان یک میکروفن قوی را به دوربین متصل نمود. این در حالی است که تقریبآ هیچ یک از دوربین‌های دارای میکروفن داخلی (اصطلاحاً دوربین‌های صدا دار) دارای میکروفن با حساسیت بالا نمی‌باشند.

یکی از کاربرد‌های اصلی دوربین‌های دارای قابلیت اتصال میکروفن استفاده در پروژه‌های تحت شبکه است. چراکه برخلاف XVR ها، NVR‌ها عموماً قابلیت اتصال میکروفن به صورت جداگانه را ندارند.

۱۳- ویژگی face detection

دوربین‌های تشخیص چهره علاوه بر ضبط تصاویر در حالت عادی، زمانی که فردی از مقابل آن عبور می‌کند عبور شخص را تشخیص داده و تصویر آن را به صورت فایل عکس در قسمت خاصی از هارد ذخیره می‌نماید. کاربرد این نوع دوربین‌ها زمانی بیشتر قابل درک خواهد بود که بدانیم در یک بازه ۱۰ ساعته جهت بررسی افراد وارد شده به یک شرکت می‌توان صرفاً با مشاهده عکس‌های ذخیره شده به مقصود دست یابیم. این در حالی است اگر یک دوربین معمولی داشته باشیم برای تشخیص افراد وارد شده به شرکت مجبور خواهیم بود فیلم ۱۰ ساعته ضبط شده توسط دوربین را به صورت پیوسته بازبینی نماییم که امری دشوار و وقت‌گیر خواهد بود.

۱۴- ویژگی EIS

EIS مخفف electronic image stabilizer یا پایدار ساز الکترونیکی تصاویر است. این ویژگی موجب خنثی سازی حرکت‌های فیزیکی نامطلوب دوربین ناشی از وزش باد شدید یا لرزش دیوارها به دلیل موتورهای الکتریکی، خودرو‌ها و… شده و در نهایت تصویری ثابت بدون لرزش را به ارمغان می‌آورد.

۱۵- ویژگی UTC menu

در دوربین‌های دارای این ویژگی قابلیت دستیابی به تنظیمات داخلی دوربین و ایجاد تغییر در آن‌ها از راه دور از طریق دستگاه وجود دارد. تعداد گزینه‌های قابل تغییر وابسته به ویژگی‌های داخلی دوربین است. در بسیاری از دوربین‌ها می‌توان تکنولوژی خروجی دوربین (cvi,tvi,ahd,cvbs) را تغییر داد. به عنوان مثال زمانی که یک دستگاه DVR آنالوگ داشته باشیم می‌توان یک دوربین ahd با قابلیت تغییر را به صورت آنالوگ تبدیل نمود تا برای دستگاه مذکور قابل شناسایی و بهره برداری باشد.

قابل ذکر است عموماً سوییچ نمودن بین سه تکنولوژی CVI، TVI و AHD دارای قابلیت بازگشت خواهد بود اما زمانی که هریک از سه تکنولوژی مذکور را به حالت آنالوگ (cvbs) تبدیل نماییم علاوه بر افت شدید کیفیت، مسیر دسترسی به UTC menu دوربین نیز بسته خواهد شد و به عبارت دیگر تکنولوژی پایه‌ای دوربین از طریق UTC menu غیر قابل بازیابی خواهد شد. در این حالت جهت بازیابی حالت پایه‌ای دوربین باید آن را فلش نمود.

 

UTC menu در واقع حالت ارتقاء یافته osd menu است. پیش‌تر در انتهای کابل خروجی دوربین‌ها جوی‌استیک کوچکی بود که به وسیله آن امکان ایجاد تغییرات در ویژگی‌های دوربین وجود داشت. عیب اصلی این حالت دشواری در استفاده به علت فاصله زیاد بین جوی‌استیک و نمایشگر (جهت مشاهده نتیجه تغییرات) بوده است که توسط قابلیت UTC menu این مشکل مرتفع گردید. همچنین در برخی موارد جهت استفاده از ویژگی OSD menu دوربین‌هایی که جوی‌استیک ندارند از قطعه OSD controller استفاده می‌شود.


به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید