اصطلاح HEVC مخفف High Efficiency Video Coding است که با نام H.265 شناخته می شود و یک استاندارد فشرده سازی ویدئویی است.

حجم یک داده ی خام در یک دوربین حرفه ای مدار بسته، بسیار زیاد است. یک دقیقه ویدئوی فشرده سازی نشده حدود ۷ گیگابایت، فضا اشغال می کند و این درحالی است که دو ساعت فیلم، این میزان را به حدود ۸۴۰ گیگابایت افزایش می دهد. از این رو فشرده سازی و پهنای باند، از مسائل مهم برای نگهداری و انتقال اطلاعات در سیستم های نظارت تصویری محسوب می شود.

HEVC و یا H.265، در واقع یک کُدِک (Codec) است که با رمزگذاری فایل های ویدئویی، می تواند  بدون از دست رفتن کیفیت تصویر، حجم ذخیره سازی اطلاعات را به حداقل برساند. این استاندارد، از مجموعه سیستم های فشرده سازی MPEG با همان عملکرد است. در این فناوری پس زمینه ی تصویر به صورت پیش فرض ذخیره شده و تنها حرکت ها در آن ثبت و ضبط می شوند.

H.264 چیست؟

H.264، استاندارد رایج فشرده سازی تصویری و نسل پیشین  H.265است. این فرمت در اکثر DVR ها و NVR ها مورد استفاده قرار می گیرد و همانند HEVC، با حفظ وضوح تصویر، حجم ذخیره سازی را کاهش می دهد.

تفاوت H264 و H265 در چیست؟

فایل هایی که توسط H.265 کدگذاری شده اند نسبت H.264، دو برابر حجم کمتری دارند. سرعت رمزگذاری در HEVC بسیار سریع تر است و استفاده از پهنای باند حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد کاهش می یابد. همچنین این فناوری با کاهش نرخ بیت رِیت تا ۵۰ درصد، می تواند کیفیت تصویر بهتری را نمایش دهد.

H.265 در دوربین های مدار بسته چیست؟

در حال حاضر H.265 بهترین فناوری فشرده سازی به شمار می رود و به تازگی نسل جدید دستگاه های ضبط کننده به این استاندارد مجهز هستند.