قسمتی از دوربین که وظیفه کنترل میزان عبور نور از لنز را برعهده دارد. هرچه Iris ورودی بزرگتری ایجاد کند نور بیشتری عبور می کند و هرچه ورودی کوچکتری ایجاد کند نور کمتری می تواند عبور کند.
نوری که آیریس اجازه عبورش را می دهد به سنسور تصویر برخورد می کند و این نور به به عنوان برانگیختگی های الکترونیکی که تصویر را ایجاد می کنند ضبط می شود.
۴ حالت مختلف از Iris وجود دارد :
آیریس ثابت،
آیریس دستی،
آیریس اتوماتیک
و آیریس P.

Iris چگونه عمل می کند
آیریس با محدود کردن میزان نوری که با سنسور تصویر برخورد می کند عمل می کند. نور زیاد می تواند تصویر را نامشخص و نور کم می تواند تصویر را تاریک کند، بنابراین بسیار مهم است که آیریس دوربین برای وقعیتی که دوربین می خواهد مورد استفاده قرار گیرد مناسب باشد.

هر یک این ۴ نوع آیریس اندکی متفاوت عمل می کند. بنابراین می توانید آیریس را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید.

آیریس ثابت (Fixed Iris)

در آیریس ثابت ورودی که اجازه ورود نور به دوربین را می دهد قابل تنظیم کردن نیست.
این نوع از آیریس برای دوربین های که در فضاهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرند مناسب است، جایی که شدت نور تقریبا ثابت است، مانند مدارس و دفاتر کار که چراغ های زیادی در آن ها روشن است.

آیریس دستی (Manual Iris)

با آیریس دستی می توانید ورودی نور را به صورت فیزیکی تنظیم کنید تا شدت نور ورودی و خروجی را کم و زیاد کنید-این تنظیم معمولا در هنگام نصب که دسترسی به دوربین راحت است انجام می شود.
این نوع از آیریس عموما مانند آیریس ثابت مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا دسترسی به دوربین بعد از نصب در صورتی که در محل دور از دسترسی نصب شده باشد مشکل است.

آیریس خودکار (Auto Iris)

آیریس های خودکار موتوردار هستند و این ویژگی به آن ها امکان می دهد که به صورت خودکار ورودی را با تغییرات نور در طول روز تنظیم کنند.
دو نوع آیریس خودکار وجود دارد، DC-Irisها (کنترل کننده موتور در دوربین قرار دارد) و Video-Irisها (کنترل کننده در خود لنز قرار دارد)

به دلیل استفاده آیریس های خودکار از تکنولوژی های پیشرفته تر نسبت به آیریس های ثابت و دستی، دوربین های دارای آریس خودکار اغلب گرانقیمت ترند اما برای استفاده در فضاهای خارج از ساختمان به دلیل آنکه می توانند خود را باتغییرات شدت نور در روز و شب تنظیم کنند مناسب ترند.

P Iris :
حرف P در P Iris حرف اول کلمه “precise” است زیرا این آیریس هم از قابلیت تنظیم خودکار مانند آیریس خودکار بهره مند است و هم در نرم افزار دارای کنترل هایی برای بهبود وضوح تصویر و عمق میدان است.
دفعاتی که آیریس می تواند بسته شود محدود است که از محو شدن تصویر بر اثر تصحیح بیش از حد آیریس خودکار برای نورهای شدید جلوگیری می کند.

دوربین های دارای P Iris هم از دوربین های دارای آیریس ثابت یا دستی گرانقیمت ترند اما برای استفاده در موقعیت هایی که شدت نور مکررا و به سرعت تغییر می کند مناسب ترند.
ویژگی های Iris دوربین چگونه می توانند به شما کمک کنند
با ۴ نوع Iris مختلف که می توان از میان آن ها انتخاب کرد می توانید دوربین تحت شبکه ای را انتخاب کنید که به بهترین شکل نیازهای نظارت تصویری شما را پوشش دهد.
آیا دوربین مداربسته را می خواهید در یک ساختمان اداری و در طول ساعات اداری استفاده کنید؟
با وجود چراغ های سقفی که نور ثابتی را فراهم می کنند، دوربین مداربسته ای با آیریس ثابت یا دستی به خوبی نیاز شما را برآورده خواهد کرد زیرا دوربین نیاز ندارد که خود را با تغییرات سطح نور وفق دهد.
یا دوربین را برای فضای خارج از ساختمان و برای تمام ساعات شبانه روز نیاز دارید؟
جایی مانند یک پارکینگ یا کارگاه ساختمانی که دوربین باید خود را با نور روز و تاریکی شب تطبیق دهد! یک دوربین مداربسته با آیریس خودکار یا آیریس P برای شما بهترین انتخاب خواهد بود زیرا این دوربین ها طراحی شده اند با میزان نوری که دائما در حال تغییر است کار کنند.
آیریس های دوربین متنوعی در سیستم های نظارت تصویری و دوربین های امنیتی تحت شبکه در برندهای مطرحی در دسترس هستنند که مطابق نیاز خود می توانید از آن ها استفاده کنید.