ایده ارائه ی توان یا برق مصرفی به تجهیزات شبکه از طریق شبکه ارتباطی دیتا، نخستین بار در شبکه های  محلی بیسیم مطرح گردید. چون تجهیزات این شبکه ها معمولا در مکان هایی واقع بودند که امکان ارایه توان از طریق خطوط برق به آسانی میسر نبود و هزینه بالایی را نیز در بر داشت.

به همین دلیل فکر ارائه توان، از طریق خطوط شبکه ارتباطی دیتا، ایده ی مناسب و مقرون به صرفه ای در این شبکه ها بود. در نتیجه فن آوری( Power over Ethernet (POE  متولد شد .
POE راهی است که به کمک آن میتوان دوربینها را از طریق کابل اترنت تغدیه کرد و در عین حال از طریق همان کابل آنها را به شبکه متصل نمود. با POE در حالی که یک اتصال دائم و پایدار میان دوربین و شبکه وجود دارد؛ بدون نیاز به کابل کشی اضافه برای برق مورد نیاز دوربین، از همان کابل شبکه استفاده می شود. در صورت استفاده از دوربین های POE، نیاز دارید از سوئیچهایی در شبکه استفاده کنید که این  قابلیت را پشتیبانی کنند و مبتنی بر POE باشند و بتوانند همراه با دیتا، انرژی دستگاههای متصل شده را نیز تأمین کنند.

نحوه کار POE
POE از یک کابل شبکه Cat5, Cat5e, Cat6 و یا Cat7 برای اتصال برق و شبکه به دوربین استفاده می کند. دوربین های تحت شبکه ای که دارای قابلی POE هستند؛ دارای یک سوییچ برق اختصاصی داخلی می باشند که امکان ارسال برق از طریق کابل شبکه را مهیا می کند. در حالی که دوربین هایی که فاقد این سوییچ هستند (دوربین هایی که قابلیت POE ندارند) فقط قادر به ارتباط با شبکه از طریق کابل اترنت می باشند و نیاز به تغذیه ی جداگانه دارند.
در سیستمهای نظارت تصویری اتصال به شبکه از اهمیت زیادی برخوردار می باشد؛ چرا که از طریق شبکه تصاویر به NVR منتقل شده و ضبط میشود. برخلاف اتصال های وایرلس، اتصال POE به طور مستمر و دائم ارتباط مابین دوربین و شبکه را حفظ می کند. به این معنا که دوربین IP شما قادر به ارسال تصاویر بصورت پایدار و بدون قطعی احتمالی به سمت NVR می باشد. همچنین در اتصال مستقیم سرعت انتقال اطلاعات بالتر از اتصال وایرلس می باشد.
POEدارای دو استاندارد  (+ IEEE 802.3at (POE و ( IEEE 802.3af (POE می باشد ،مشخصه متمایز کننده استاندارد POE توان کاری آن است. در ۸۰۲.۳af تامین کننده تغذیه (سوئیچ POE ساپورت) می تواند ۴.۵۱ وات برق( DC حداقل ۴۴V DC و mA 350)  را روی کابل شبکه ارسال کند که ۱۲.۹۵ وات آن به مصرف کننده (دوربین آی پی) می رسد و مابقی در مسیر کابل به هدر می رود.
در استاندارد  802.3at که POE+ هم گفته می شود منبع می تواند حداکثر ۳۰ وات را روی کابل ارسال کند. در  802.3at حداکثر جریان ۰۳۳ میلی آمپر می باشد. زمانی که یک پورت در وضعیت “down” قرار دارد، سوئیچ اقدام به غیرفعال کردن موقتی POE در روی آن خواهد کرد. اما سوئیچ باز هم باید به منظور شناسایی دستگاه هایی که ممکن است به این پورت متصل گردند، آماده باشد. در این صورت وصل کردن دستگاهی که نیاز به تامین برق از سوی سوئیچ دارد باعث خواهد شد تا سوئیچ مزبور POE را در روی آن پورت فعال کرده و انرژی درخواستی را در اختیار دستگاه قرار دهد. به دلیل وجود دو متد مختلف از POE ، یک سوئیچ سعی در استفاده از هر دو روش برای ارائه سرویس خواهد داشت. در مورد IEEE 802.3af جریان ضعیفی از برق در داخل کابل اترنت قرار داده می شود. سپس سوئیچ سیگنال دریافتی را مورد بررسی قرار داده و میزان مقاومت آن را اندازه گیری می کند. در صورتیکه این میزان برابر با ۲۵۰۰ اهم بوده باشد.، فرض بر آن گذاشته می شود که دستگاهی با توانایی استفاده از POE به این پورت متصل گشته است. یک سوئیچ می تواند با ارسال سیگنال هایی با ولتاژهای مختلف اقدام به اندازه گیری مقدار مقاومت جریان کرده و سپس بسته به این میزان، مقدار جریان معینی را در داخل سیم قرار می دهد. در حقیقت میزان مقاومتی که بر روی جریان ارسالی از سوئیچ توسط دستگاه متصل اعمال می شود نشان دهنده کلاس مخصوصی است که دستگاه مزبور در داخل آن طبقه بندی خواهد شد. جدول زیر نشان دهنده کلاس های مختلف POE و مقدار جریانی است که در مورد هرکالس در داخل سیم قرار داده می شود.

کلاس پیش فرض صفر در صورتی مورد استفاده قرار می گیرد که یکی از کالسها (سوئیچ و یا دستگاه متصل به آن) قادر به شرکت در پروسه شناسایی کلاس انرژی نباشد. اما کلاس انرژی شماره ۱ که در استاندارد IEEE 802.3af به صورت رزرو شده بوده و به صورت جداگانه در استاندارد IEEE 802.3at نیز معرفی شده است، بیان کننده POE Plus می باشد.
دربیشتر دوربین های تحت شبکه استاندارد POE مورد استفاده قرار می گیرد. برای دوربین های ساده مثل سقفی یا لوله ای و دوربین های صنعتی ثابت این توان کافی است. (ولتاژ ۱۲ولت در نتیجه جریان ۱.۲۵ آمپر ویا ولتاژ ۵ ولت در نتیجه جریان ۳ آمپر)  ولی دوربین های گردان اعم از PTZ و اسپیددام و نیز دوربین هایی که دارای مدار گرم کن و فن هستند؛ نیاز به توان بیشتری دارند. POE+, IEEE 802.3at این امکان را به وجود می آورد تا توان ۲برابر یعنی ۳۰ وات از طریق کابل اترنت در اختیار دوربین های پر مصرف قرار گیرد. البته سوییچ مورد استفاده در POE+ با سوییچ نوع استاندارد تفاوت دارد.
اکثرروترها دارای تعداد پورت محدودی هستند. اگر قصد اتصال چندین دوربین IP را دارید باید ازیک
سوییچ POE استفاده کنید. اگر دوربین شما از POE+ استفاده می کند نیازمند سوئیچ مخصوص POE+ هستید تا بتوان توان لازم را به دوربین منتقل نمود.
این فن آوری موجب صرفه جویی در کابل کشی می شود، به شما امکان می دهد با آزادی بیشتری دستگاههای تحت شبکه خود را در هر فضای دلخواهی مورد استفاده قرار دهید. از سوی دیگر با توجه به اینکه در یک شبکه پیشرفته، به طور حتم از UPS و منابع پشتیبان انرژی استفاده شده است، سوییچها تا مدتی پس از قطع برق همچنان می توانند به کار خود ادامه دهند. اگر در شبکه ای دستگاههای کاربردی مانند دوربین های تحت شبکه از قابلیت PoE برخوردار باشند و انرژی خود را به طور مستقیم از سوییچهای PoE تأمین کنند، با قطع برق و روشن ماندن سوییچها با استفاده از UPS ، میتوانند به کار خود ادامه دهند.