Power over Ethernet) PoE) چیست؟

(PoE (Power Over Ethernet مخفف تامین برق از بستر شبکه است، این فناوری برای تامین برق دستگاه‌‌هایی مانند تلفن‌های تحت شبکه، روترها و دوربین‌های تحت شبکه از طریق کابل‌های شبکه است.

در سال ۲۰۰۳، گروه مهندسین برق و الکترونیک که به نام IEEE نیز شناخته می‌شود، استاندارد IEEE 802.3af را توسعه دادند. این استاندارد می‌تواند تا ۱۵.۴W را از طریق کابل (UTP) را انتقال دهد. در سال ۲۰۰۹ استاندارد at 802.3 برای انتقال برق تا میزان ۲۵.۵W را از طریق کابل شبکه ایجاد شد.
تجهیزات تامین نیروی برق (PSE)، یک دستگاه مانند سوئیچ شبکه یا انژکتور aka midspan) PoE) است که می‌تواند برق مورد نیاز را از طریق کابل‌های شبکه فراهم کند.
دستگاه مصرف کننده (PD) یک دستگاه مانند تلفن تحت شبکه، دوربین تحت شبکه یا روتر است که انرژی تولید و انتقال داده شده به وسیله‌ی PSE را مصرف می‌کند.

از آنجایی که دیگر لازم نیست که یک کابل برق جداگانه را به دوربین‌های تحت شبکه وصل کنیم، نصب دوربین مداربسته بسیار آسان‌تر و ارزان‌تر شده است.

مزایای PoE چیست؟

به عنوان یک استاندارد صنعت، این فناوری برای سال‌ها در تمام انواع پروژه‌های تحت شبکه مورد استفاده قرار گرفته است. در زیر لیستی از مزایای استفاده از آن را مشاهده کنید:
با PoE زمان و پول خود را ذخیره کنید.
از آنجا که دیگر نیازی به افزودن کابل اضافی به دستگاه‌های برق نیست، با کاهش سرمایه‌گذاری در کابل‌های گران قیمت برق، پریزها و تمامی تجهیزات زیرساختی مربوط به نصب الکتریکی امکان صرفه جویی در هزینه‌ها وجود دارد.
PoE نصب و راه‌اندازی شبکه را تسهیل بخشیده و در عین حال باعث بهبود بهره‌وری انرژی و کاهش هزینه‌های تخصصی و فنی کارکنان می‌شود.
در برخی از پروژه‌های عظیم نصب دوربین‌های تحت شبکه، صرفه جویی در زیرساخت‌ها تا ۵۰٪ تخمین زده می‌شود.
PoE فرآیند نصب را تسهیل می‌بخشد.
با اتصال تنها یک کابل شبکه از سوئیچ PoE به دستگاهی مانند دوربین تحت شبکه بسیار ساده‌تر از استفاده از کابل اضافی می‌باشد که صرفا برای رساندن برق به دستگاه به کار رود.
PoE امکان مدیریت بهتر استفاده از برق را فراهم می‌کند.
سوئیچ PoE را می‌توان در یک مکان مرکزی نصب کرد که برق تمامی دستگاه‌ها را بصورت همزمان تامین کند، همچنین می‌توان از طریق مشاهده‌ی رابط مدیریت PoE، به سادگی میزان مصرف هر دستگاه را کنترل کرد.

انواع PoE و استانداردهای آن

قبل از روشن کردن دستگاه تحت شبکه، لازم است که کل توان مورد نیاز برای انجام درست آن را بررسی کنید. پس از یافتن این اطلاعات می‌توانید از نوع صحیح سوئیچ یا یک انژکتور برق استفاده کنید که نیازهای شما را برآورده می‌کند.
در زیر می‌توانید استانداردها را بر اساس قدرت که به وسیله‌ی دستگاه استفاده می‌شود ببینید:

 

سوئیچ PoE برای دوربین های تحت شبکه (چگونه هزینه‌های نصب را کاهش دهیم؟) faragostar-co.com
سوئیچ PoE

در پروژه‌های قدیمی دوربین تحت شبکه از دو کابل برای ارسال برق و داده به دوربین استفاده می‌شد، در حالی که پروژه‌های دوربین‌های مدرن تحت شبکه داده و برق فقط از طریق یک کابل انتقال می‌یابد.

سوئیچ PoE برای پروژه دوربین مدار بسته‌ی تحت شبکه بسیار مفید است، چرا که امکان مدیریت آسان برق را از یک مکان مرکزی نظیر اتاق نظارت فراهم می‌سازد.

 

سوئیچ PoE برای پروژه‌های کوچک

پروژه‌های کوچک نیاز به راهکاری ساده دارند و استفاده از سوئیچ PoE با کیفیت خوب شبکه می‌تواند همه چیز را ساده، ارزان و آسان مدیریت کند.
لطفا سعی کنید سوئیچ هایPoE با برند نامعتبر را برای صرفه جویی در هزینه خریداری نکنید، فقط به این دلیل که کمی ارزان‌تر از برندهای معتبر هستند.


انژکتور Midspan) PoE)

انژکتور قدرت، دستگاهی است که می‌تواند بین یک سوئیچ شبکه معمولی و دستگاهی مانند دوربین تحت شبکه که برق آن باید تامین شود، نصب می‌شود.
برای پروژه‌هایی که در حال حاضر زیرساخت شبکه را در اختیار دارند، گاهی اوقات جایگزینی تمام سوئیچ‌های شبکه معمولی از لحاظ هزینه بسیار گران تمام می‌شود، به همین دلیل همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است از انژکتورهای قدرت استفاده می‌شود:

نکاتی درباره‌ی تامین برق از بستر شبکه

نمی‌توانم دستگاه‌های PoE و غیر PoE را در یک شبکه ادغام کنم؟
بله، شما می‌توانید، سوئیچ PoE برق را به دستگاه‌هایی که نیاز به برق دارند و دستگاه‌های غیر PoE که برقی دریافت نمیکنند می‌فرستد، همانطور که واضح است به منبع برق جداگانه‌ای برای تامین برق آنها نیاز است.

PoE به سیم کشی خاصی نیاز دارد؟
به هیچ وجه لازم نیست هر نوع کابل شبکه خاصی اجرا شود.
کابل‌های شبکه معمولی از Cat5 تا cat7A چه STP shield باشد چه UTP Unshielded برای نصب مناسب هستند.

آیا تمام دستگاه‌های PoE یکسان هستند؟
نه اینطور نیست. بعضی وقت‌ها منبع تغذیه‌ای برای بعضی از دستگاه‌ها مانند یک آنتن فرستنده بی‌سیم وجود دارد و روی آنPower Over Ethernet” ” نوشته شده است، اما می‌تواند از یک استاندارد دیگر استفاده کند که با ۸۰۲٫۳af/t سازگار نباشد.
بنابراین قبل از اینکه از آنها استفاده کنید مطمئن شوید که از دستگاه‌های سازگار استفاده می کنید.

آیا دستگاه‌های PoE گران هستند؟

خیر. سوئیچ‌ها و midspan هایی که با استانداردهای ۸۰۲٫۳af یا ۸۰۲٫۳atسازگار هستند، دستگاه‌هایی ارزان قیمت هستند که در سطح جهان تولید انبوهی دارند.
مثال ۱: استفاده از سوئیچ PoE
تصویر زیر یک نمونه سوئیچ ۱۶ پورت Netgear از سایت آمازون می‌باشد. این یک مدل هوشمند است که دارای برخی از ویژگی‌های جالب مانند VLAN می‌باشد.

مثال ۲: استفاده از منبع تغذیه + سوئیچ
هزینه‌ی یک منبع تغذیه دوربین مدار بسته به همراه یک سوئیچ معمولی تقریبا مشابه سوئیچ PoE است، اما اگر هزینه‌های اضافی را با کابل، لوازم جانبی، زیرساخت‌ها و نیروی کار در نظر بگیرید، هزینه‌ی این راهکار بسیار بالاتر خواهد بود.
نصب کننده (Installer) دوربین مدار بسته‌ی با ۱۸ خروجی ۲۹Amp ، ۱۲V DC جعبه تقسیم منبع تغذیه مخصوص دوربین‌های امنیتی

واقعیتی که در این مورد وجود دارد این است که ویژگی‌های هوشمند سوئیچ نیز در دسترس نمی‌باشد.
نتیجه
به منظور کاهش هزینه‌ها و مشکلات ناشی از منبع برق اضافی و همچنین کار اضافی، از سوئیچ های PoE در پروژه‌ی تحت شبکه‌ی دوربین مدار بسته خود استفاده کنید. در صورت لزوم می توانید midspan را به عنوان راهکار جایگزین به کار ببرید.