نقطه کور در دوربین مداربسته

دسته بندی : آموزش

سه شنبه, 21 اردیبهشت 1400 ساعت 12:00

یکی از موارد بسیار مهم در نصب دوربین مداربسته بررسی صحیح و طراحی نقشه نصب دوربین مداربسته در نقطه صحیح می باشد به صورتی که دوربین های ما بتوانند تمامی مناطق را پوشش دهند و ما منطقه مرده نداشته باشیم.  منطقه مرده یا نقطه کور دوربین ، به مناطقی گفته می شود که دوربین مداربسته نمی تواند اون مناطق را پوشش دهد و تصاویر این مناطق از دست می رود.

شکل زیر نقطه ی کور دوربینی با برد 100 متر و میدان دید لازم برای تشخیص و تأیید تصویر مناسب را نشان می دهد، دوربین مداربسته در اینجا در ارتفاع 4 متری نصب شده است که با توجه به ارتفاع قسمتی از محیط جلوی دوربین مداربسته نقطه ی کور دوربین می باشد و تصاویر این نقاط از دست می رود.همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید یک شخص با قد 1.70 سانتی متر تا بخش عمده ای از مسافت 23 متری در حدود 14 متر نقطه ی کور در قسمت غیر قابل رویت تصویر است، در واقع برای کنترل محیط در شرایط نصب دوربین مداربسته این چنینی یک فرد متجاوز تا این فاصله دسترسی بدون نظارت دارد.

منطقه دید محدود

دوربین های دور برد به دوربین هایی گفته می شود که زاویه دید بیشتر 360(درجه) و کیفیت بالاتر برای دید بهتر با برد بیشتری دارند و محیط بیشتری از منطقه را پوشش می دهند، با یک دوربین دور برد اجسام و محیط با دید بهتری کنترل می شوند و امروزه این دوربین ها در پروژه های نصب دوربین مداربسته بسیار رایج هستند. بسیاری از دوربین های هایک ویژن و داهوا این ویژگی هارو دارند. در واقع در موارد استفاده از دوربین مداربسته با لنز محدود یا همان مدل اولیه با توجه به میدان دید محدود، نقطه ی کور پیش آمده در منطقه محیط تحت کنترل ما آسیب پذیر می شود همانطور که در تصویر بالا نمایش دادیم.
تصویر زیر نمای از بالای همان تصویر اول است.


وقتی میدان دید افقی در انتهای منطقه مرده کمتر از حداقل میدان دید لازم برای پوشش منطقه دید محدود باشد فضای نقطه ی کور بر این اساس بیشتر می شود.

نقشه مناطق طراحی شده برای نصب دوربین مداربسته باید توسط دوربین های دیگر پوشانده شود به این صورت که نقطه دید موثر دوربین مقابل نقطه ی کور آن دوربین را در تصویر خود داشته باشدشرایط متفاوت نصب دوربین مداربسته در پروژه

1- نصب دوربین مداربسته در فضاهای کناری به صورت خطی (هر فضای کناری یک دوربین)
این نوع نصب یک نصب بسیار ساده است که در آن دوربینی که در فضای کناری قرار دارد به طور جزئی می تواند توسط دوربین نصب شده در فضای کناری دیگر پوشش داده می شود.2- نصب دوربین های مداربسته در فضاهای کناری با هم (2 دوربین در فضای کناری با پوشش دید متفاوت)
این پیکربندی نصب برای شرایطی می باشد که محیط کنترل مورد نظر شما محدود به یک فضای بسته داخل محیطی است.3- نصب دوربین های مداربسته در یک نقطه با میدان دید متضاد هم
این نوع نصب یکی از شرایط غیر معمول نصب است که پیش می آید بیشتر در مناطق نظامی از این حالت نصب استفاده می کنند برای این نوع نصب یک پایه نگه دارنده نیاز است البته یکی از ویژگی های این نوع نصب جلوگیری از سرقت خود دوربین مداربسته است.در تمام این 3 حالت نصب یکی از نقاط کور همان محیط اولیه است که در تصویر اولیه از دست می رود البته همانطور که گفته شد دوربین های هایک ویژن و داهوا با زاویه دید بهتر این مشکل را حل می کنند، لازم به ذکر است مسائل دیگری نیز در نقاط کور محیطی تاثیر گذار است از جمله ناهواری و شکل محیط، موانع فیزیکی که در محیط وجود دارد و سایر موارد.

در این مقاله سعی کردیم به شما یک آشنایی اولیه به نقاط کور در محیط و شرایط متفاوت نصب دوربین مداربسته بدهیم همانطور که پیش تر گفتیم شرایط محیطی نیز تاثیر گذار است.
شرکت آتی نگر الکترونیک با بیش از 5 سال سابقه در زمینه فروش و بیش از 1000 نصب موفق پروژه های دولتی و خصوصی با تیم تخصصی ویژه اعلام آمادگی می کنیم که در هر زمان شما را برای نصب موفقیت آمیز پروژه های شما یاری کنیم .

شماره تماس : 91006008-021

پشتیبانی و فروش

02191006008
استعلام خرید