RAID کوتاه شده ی عبارت Redundant Array of Independent Disks، نوعی تکنولوژی برای مجازی سازی و ذخیره اطلاعات است. در واقع به کمک این تکنولوژی می توان ظرفیت چند هارد دیسک فیزیکی را ترکیب کرد و از آن به عنوان یک هارد واحد استفاده نمود.

ذخیره ی اطلاعات از این طریق، سبب امنیت بیشتر دیتا، افزایش سرعت خواندن و نوشتن و همچنین بالا بردن کارایی دستگاه های متصل می شود.
هارد دیسک ها در دستگاه های ضبط کننده DVR و NVR قرار داده می شوند و با توجه به RAID های قابل پشتیبانی، می توان از ظرفیت بیش از یک هارد دیسک بهره گیری کرد. اطلاعات ضبط شده توسط تکنولوژی RAID به شکل آرایه مرتب سازی می شوند. این آرایه ها انواع مختلفی دارند و بسته به نیاز کاربران طراحی شده اند. RAID ها دارای سطح های متفاوتی هستند که از ساختار Mirroring یا Striping و یا Error-correcting تبعیت می کنند.

مفهوم Mirroring: در این روش ویدئو و یا داده های مورد نظر، کپی برداری شده و اطلاعات، در بیش از یک دیسک نگهداری می شود. این روش که اغلب با نام RAID 1 شناخته می شود، به حداقل دو هارد دیسک نیاز دارد. به جهت اینکه ویدئو در دو هارد موجود است، عملیات خواندن و بازیابی، سریع تر بوده؛ اما نوشتن و ذخیره سازی آن کمی کُند تر انجام می شود.
باید بدانید که در صورت عدم موفقیت عملیات ذخیره سازی در یکی از درایو ها، اطلاعات در دیسک دیگری ذخیره می شوند.

مفهوم Striping: در این روش، داده ها در سراسر هارد دیسک ها تقسیم می شود. این فناوری ذخیره سازی، به RAID 0 معروف است و عملیات خواندن و نوشتن را در مقایسه با یک هارد، سریع تر انجام می دهد.

مفهوم Error-correcting: در این روش داده ها به گونه ای ذخیره می شوند که امکان بازیابی اطلاعات و تصحیح آن وجود داشته باشد. نحوه ی معماری این آرایه ها کمک می کند تا عملیات خواندن و نوشتن، متناسب با تعداد درایوها افزایش یابد. RAID 5 مثال خوبی برای این سطح از آرایه هاست، البته در این روش می بایست از حداقل ۳ دیسک استفاده کرد و بسیاری از کارشناسان به منظور عملکرد بهتر، ۵ دیسک را توصیه می کنند.

در جدول زیر پرکاربرد ترین سطح RAID ها را با میزان مشخصات آن می توانید مشاهده کنید.

RAID 10 RAID 6 RAID 5 RAID 1 RAID 0
۴ ۴ ۳ ۲ ۲ حداقل تعداد دیسک ها
Mirroring and Striping Error-correcting Error-correcting Mirroring Striping نوع RAID
سریع به کندی به کندی سریع سریع سرعت خواندن دیتا
سریع به کندی به کندی نسبتا مناسب سریع سرعت نوشتن دیتا

در مجموع ظرفیت کل این آرایه ها به نوع RAID، تعداد و ظریفت دیسک ها بستگی دارد. این تکنولوژی، امنیت بالایی برای داده ها فراهم می کند و ظرفیت ذخیره سازی ویدئو را افزایش می دهد.

نکته

اگرچه برخی از این RAID ها شبیه به یک بک آپ (Back up) عمل می کنند اما بهتر است از این روش برای ذخیره و نگهداری اطلاعات استفاده نشود.